Mariusz Trynkiewicz nie żyje. O "Szatanie z Piotrkowa" mówiła cała Polska

redakcja naTemat
13 stycznia 2025, 06:58 • 1 minuta czytania
Nie żyje Mariusz Trynkiewicz, seryjny morderca i przestępca seksualny, którego nazywano "Szatanem z Piotrkowa". Zmarł w wieku 62 lat. Informację o jego śmierci jako pierwszy opublikował portal gostynin24.pl.
Mariusz Trynkiewicz w 2015 r. Fot. Lukasz Piecyk/REPORTER

Informację o śmierci Mariusza Trynkiewicza potwierdziła Arleta Pęconek, rzeczniczka prasowa Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Jak dodała, Trynkiewicz zmarł w czwartek 9 stycznia na oddziale szpitalnym, gdzie przebywał z uwagi na stan zdrowia.


Kim był Mariusz Trynkiewicz?

Mariusz Trynkiewicz to polski seryjny morderca i przestępca seksualny. Za zabójstwo w lipcu 1988 roku czterech chłopców został skazany na karę śmierci, zamienioną później na mocy amnestii na 25 lat więzienia. Ze względu na popełnione zbrodnie, nazywano go "Szatanem z Piotrkowa", ponieważ urodził się w Piotrkowie Trybunalskim.

W 2014 r. szykował się do wyjścia na wolność po odbyciu kary, jednak na mocy tzw. ustawy o bestiach, sąd nakazał umieszczenie go w zamkniętym ośrodku. Trynkiewicz był pierwszym pacjentem Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie.

W zamkniętym ośrodku przebywał do września 2019 r., później przewieziono go do zakładu karnego. 31 lipca 2015 r. został skazany na 5,5 roku pozbawienia wolności za posiadanie dziecięcej pornografii.

W tym samym roku pojawiła się informacja, że za kratami Trynkiewicz... wziął ślub z osobą, która do tej pory nie upubliczniła swoich personaliów. Jego żona udzieliła jedynego wywiadu, który znalazł się w książce Justyny Kopińskiej "Polska odwraca oczy".

"Ustawa o bestiach"

Dodajmy, że Trynkiewicz był objęty przepisami ustawy z dnia 22 listopada 2013 o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób.

Dotyczy ona procedur postępowania wobec osób, które ustawa określa jako "stwarzające zagrożenie". Ustawa wprowadziła dwa nowe postpenalne i bezterminowe środki: nadzór prewencyjny oraz umieszczenie w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym.

Czytaj także: https://natemat.pl/262405,dlaczego-kobiety-kochaja-mordercow-ted-bundy-w-serialu-netflixa