Nowy unijny "szeryf" finansowy wkracza do gry. Wyjaśniamy, co musisz wiedzieć o AMLA

Adam Nowiński
28 kwietnia 2025, 19:21 • 1 minuta czytania
W strukturach Unii Europejskiej oficjalnie rozpoczyna działalność nowy, potężny gracz – AMLA. Ten tajemniczo brzmiący skrót oznacza Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu. Jego zadaniem będzie walka z nielegalnymi przepływami finansowymi na niespotykaną dotąd w Europie skalę. Ale co to dokładnie oznacza dla firm i zwykłych obywateli? Wyjaśniamy.
Czym jest AMLA? Fot. Dream Lab / Canva

Czym dokładnie jest AMLA? Poznaj nowego strażnika finansów UE

AMLA, czyli Anti-Money Laundering Authority, to nowa, niezależna agencja Unii Europejskiej. Jej główna siedziba została ulokowana we Frankfurcie nad Menem, finansowym sercu Niemiec i Europy. Powstanie AMLA to odpowiedź UE na potrzebę skuteczniejszego zwalczania przestępczości finansowej, która co roku pochłania miliardy euro i destabilizuje gospodarki.


Mówiąc prościej, AMLA ma być centralnym organem koordynującym i wzmacniającym walkę z praniem brudnych pieniędzy (AML) oraz finansowaniem terroryzmu (CFT) we wszystkich krajach członkowskich.

Dlaczego UE potrzebowała AMLA? Dotychczasowe luki w systemie

Do tej pory nadzór nad przeciwdziałaniem praniu pieniędzy był rozproszony i leżał głównie w gestii poszczególnych państw członkowskich. Prowadziło to do powstawania luk prawnych i różnic w egzekwowaniu przepisów, co skrzętnie wykorzystywały zorganizowane grupy przestępcze. Skandale finansowe ujawniające przepływ miliardów euro pochodzących z nielegalnych źródeł przez europejskie banki pokazały, że system wymagał pilnej reformy.

AMLA ma za zadanie ujednolicić podejście, zapewnić spójne stosowanie przepisów i zlikwidować słabe punkty w europejskim systemie finansowym.

Jakie będą główne zadania AMLA? Nadzór, koordynacja i współpraca

Nowy unijny urząd będzie miał szerokie kompetencje. Do jego kluczowych zadań należeć będą:

Jaki wpływ AMLA będzie miała na obywateli i firmy?

Choć AMLA skupi się głównie na nadzorze nad dużymi instytucjami finansowymi i koordynacji działań na poziomie systemowym, jej działalność będzie miała pośredni wpływ na wszystkich uczestników rynku:

Czytaj także: https://natemat.pl/602594,trzaskowski-na-debacie-z-flaga-za-nia-historia-wstydliwa-dla-nawrockiego