Uwaga właściciele mieszkań na wynajem! Bez TEGO numeru nie będziesz mógł legalnie wynajmować

Adam Nowiński
29 kwietnia 2025, 10:24 • 1 minuta czytania
Rząd intensyfikuje prace nad wprowadzeniem obowiązkowej rejestracji obiektów noclegowych oferujących wynajem krótkoterminowy. Nowe przepisy, których wejście w życie może zbiec się w czasie z obowiązywaniem unijnego rozporządzenia i przypaść na lipiec 2026 roku, mają na celu uregulowanie dynamicznie rozwijającego się rynku, zwiększenie jego przejrzystości oraz zapewnienie uczciwej konkurencji. To krok, który wpłynie na tysiące właścicieli nieruchomości w całej Polsce.
Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź! Fot. Canva.com

Jak czytamy w jednej z analiz Biura Analiz Sejmowych z 27 marca 2025 roku Komisja Europejska już 9 lat temu w komunikacie "Europejski program na rzecz gospodarki dzielenia się" wskazała wyzwania regulacyjne, które stoją przed unijnymi i krajowymi instytucjami w związku z rosnącą popularnością najmu krótkoterminowego.


Ówczesna diagnoza sytuacji wyznaczyła kierunek unijnych inicjatyw legislacyjnych dotyczących najmu krótkoterminowego i innych segmentów gospodarki dzielenia się.

"Istotny krok w regulacji najmu krótkoterminowego stanowi rozporządzenie 2024/1028 z dnia 11 kwietnia 2024 r. w sprawie gromadzenia i udostępniania danych dotyczących usług krótkoterminowego najmu lokali mieszkalnych. Przepisy rozporządzenia zaczną obowiązywać od 20 maja 2026 r." – czytamy w analizie BAS.

Ich przyjęcie, jak podaje BAS, uzasadniono brakiem "wiarygodnych informacji na temat usług krótkoterminowego najmu lokali mieszkalnych, takich jak tożsamość wynajmującego, miejsce oferowania usług oraz czas ich trwania", co utrudnia organom publicznym "ocenę rzeczywistego wpływu tych usług oraz opracowanie i egzekwowanie odpowiednich i proporcjonalnych rozwiązań politycznych".

Co się zmieni? Kluczowe założenia nowego rozporządzenia:

Cel nowych przepisów:

Głównym celem rozporządzenia jest zwiększenie przejrzystości sektora najmu krótkoterminowego. Zebrane dane pozwolą władzom publicznym (zarówno krajowym, jak i lokalnym) na:

Rozporządzenie nie wprowadza ogólnounijnych limitów wynajmu czy jednolitych podatków – ma ono charakter techniczny, ułatwiający egzekwowanie przepisów ustalanych na poziomie krajowym lub lokalnym.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Rozporządzenie (UE) 2024/123 weszło w życie w maju 2024 roku. Jednak kluczowe obowiązki, w tym te dotyczące przekazywania danych przez platformy i stosowania systemów rejestracji, zaczną obowiązywać 24 miesiące po wejściu w życie rozporządzenia, czyli w połowie 2026 roku. Daje to państwom członkowskim, platformom i gospodarzom czas na dostosowanie się do nowych wymogów.

Jak prace nad rozporządzeniem wyglądają w Polsce?

Jak czytamy we wspomnianej analizie BAS obecnie w Ministerstwie Sportu i Turystyki trwają prace nad projektem ustawy regulującej wybrane zagadnienia dotyczące najmu krótkoterminowego. W nawiązaniu do rozporządzenia UE 2024/1028 wynajmujący zostaną zobowiązani do rejestracji nieruchomości i uzyskania numeru identyfikacyjnego, który należy umieścić w ogłoszeniach.

Rozważa się wymóg spełnienia przez wynajmujących określonych warunków w zakresie bezpieczeństwa oraz uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej na prowadzenie najmu krótkoterminowego, a także możliwość przyznania władzom samorządowym prawa do ograniczenia tego rodzaju najmu na określonym terenie. Ustawa ma zostać przyjęta w tym roku.

Czytaj także: https://natemat.pl/543158,mieszkania-na-wynajem-oto-co-mlodzi-slysza-od-landlordow