Szwedzki myśliwiec wystartował z Malborka. Odstraszył rosyjską maszynę

Karolina Kurek
24 kwietnia 2025, 13:50 • 1 minuta czytania
NATO poinformowało, że szwedzki myśliwiec stacjonujący w Malborku poderwał się do lotu w odpowiedzi na obecność rosyjskiego samolotu w pobliżu przestrzeni powietrznej Sojuszu. Okazało się, że była to maszyna rozpoznawcza Ił-20. Była to pierwsza taka akcja Szwedów na polskim niebie.
Szwedzki myśliwiec wystartował z Malborka. Przechwycił rosyjski samolot. Fot. Mateusz Kotowicz/East News (Zdjęcie poglądowe)

"Po raz pierwszy w ramach wzmocnionej misji NATO Air Policing myśliwce Gripen 🇸🇪 poderwały się w odpowiedzi na obecność rosyjskich samolotów w pobliżu przestrzeni powietrznej NATO" – poinformowało Dowództwo Sił Powietrznych NATO we wpisie na X.


W komunikacie zaznaczono również, że "szwedzkie siły są obecnie rozmieszczone w Malborku razem z Królewskimi Siłami Powietrznymi Wielkiej Brytanii". W ten sposób "demonstrują płynną integrację i nieustanne strzeżenie integralności terytorium Sojuszu – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok" – czytamy.

Nie ujawniono, kiedy dokładnie doszło do opisanego zdarzenia. SAAB JAS 39 Gripen to szwedzki lekki myśliwiec wielozadaniowy, produkowany przez koncern SAAB we współpracy z BAE Systems.

Maszyny tego typu stacjonują obecnie w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego im. gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego w Malborku – jednostce taktycznej Sił Powietrznych RP.

To kolejny incydent

To kolejny incydent w ostatnich dniach, w którym zaangażowano sojusznicze siły powietrzne stacjonujące w Malborku. Jak przypomina RMF FM, tydzień temu minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o poderwaniu brytyjskich myśliwców Eurofighter Typhoon "w celu ochrony przestrzeni powietrznej nad Polską, krajami bałtyckimi oraz w odpowiedzi na zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej".

Sojusznicze myśliwce stacjonujące w Malborku, a także – w ramach misji Baltic Air Policing – w litewskich Szawlach i estońskim Amari, regularnie patrolują przestrzeń powietrzną nad państwami bałtyckimi, Polską i rejonem Morza Bałtyckiego.

Jednym z ich kluczowych zadań jest reagowanie na powtarzające się incydenty z udziałem rosyjskich samolotów – m.in. przypadki naruszeń przestrzeni powietrznej NATO lub brak odpowiedzi na wezwania radiowe.