W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Oto czego jeszcze nie mogą robić katolicy
Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego katolików obowiązuje ścisły post tylko dwa razy w roku: w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Obejmuje on nie tylko wstrzemięźliwość od jedzenia mięsa, ale również ograniczenie liczby posiłków do trzech, z czego tylko jeden może być do syta.
"Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post ścisły obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa" – czytamy w Kodeksie.
Kogo obowiązuje ścisły post?
Wiadomo też, kogo obowiązuje, a kogo nie obowiązuje ścisły post:
- nie obowiązuje on wiernych poniżej 14. roku życia
- wstrzemięźliwość od mięsa powinny zachować osoby od 14. do 60. roku życia
- ścisły post obowiązuje wiernych od 18. do 60. roku życia
Z obowiązku tego zwolnione są również osoby chore oraz te, które nie mają realnej możliwości decydowania o wyborze posiłków, na przykład korzystające ze zbiorowego żywienia. Choć w pozostałe dni Wielkiego Postu nie obowiązują aż tak surowe zasady, zaleca się unikanie zachowań rozpraszających duchowe przeżywanie tego czasu.
Wielki Post, trwający 40 dni, kończy się w Wielki Czwartek, przed wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Wtedy rozpoczyna się Triduum Paschalne – najważniejszy okres w kalendarzu liturgicznym, obejmujący Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania.
Jest ona najstarszym i najważniejszym świętem w Kościele katolickim. W tym roku Wielkanoc przypada 20 kwietnia.
Tych rzeczy nie wypada robić w Wielki Piątek
Oprócz ścisłego postu katolicy powinni również unikać innych zachowań. Kościół zachęca wiernych, by tego dnia powstrzymali się od:
- picia alkoholu,
- urządzania zabaw (w tym również słuchania głośnej muzyki),
- robienia bardzo dużych zakupów,
- jedzenia słodyczy,
- brania udziału w hucznych zabawach.
Wielki Piątek to dzień ciszy, refleksji i modlitwy. Jak podaje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
"W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa".