Tak sprawdzisz "prawdziwą" temperaturę, czyli tę odczuwalną. Powstał specjalny kalkulator

Bartosz Godziński
21 lutego 2025, 06:16 • 1 minuta czytania
Temperatura temperaturze nierówna i czasem przy 15 stopniach jest nam ciepło, a czasem zimno. Na to, jak naprawdę się czujemy, mają wpływ także inne czynniki, przede wszystkim prędkość wiatru i wilgotność powietrza. Wszystkie te parametry bierze pod uwagę kalkulator stworzony przez IMGW. Dzięki niemu ustalimy "prawdziwą" temperaturę.
Jaka jest temperatura odczuwalna? Ten kalkulator pozwoli nam ją obliczyć Fot. Mateusz Kotowicz/REPORTER, biometeo.imgw.pl

Serwisy pogodowe podają temperatury z odległych od nas stacji (i to w cieniu), więc wiemy, że trzeba brać na nie poprawkę. Jednak często ubierając się wedle tego, co pokazuje termometr tuż za oknem, możemy się zaskoczyć i się zgrzać lub zmarznąć.


Kluczowe są też inne "niewidoczne" elementy, czyli właśnie wilgotność i wiatr. I to nie jest kwestia jednego czy dwóch stopni, ale mają ogromny wpływ na temperaturę odczuwalną. Co to właściwie jest?

Temperatura odczuwalna określa temperaturę powietrza, do której można przyrównać warunki termiczne odbierane przez człowieka przebywającego w miejscu zacienionym w danej sytuacji pogodowej. Zależnie od dominujących w danych warunkach meteorologicznych sposobów wymiany ciepła pomiędzy organizmem a jego otoczeniem stosuje się odpowiedni wzór na temperaturę odczuwalną.IMGW

Jaka jest temperatura odczuwalna? Ten kalkulator pozwoli nam ją obliczyć

Definicja jest wzięta ze strony Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który stworzył autorski kalkulator (link) przeliczający wspomniane składniki na temperaturę odczuwalną. Można się z nim sobie poeksperymentować (czyt. pobawić się), ale może też być bardzo użyteczny na co dzień, więc warto go sobie dodać do zakładek.

Nie zdajemy sobie sprawy, jak temperatura odczuwalna, różni się od tej z mapek pogodowych. Na poniższym przykładzie wziąłem aktualne parametry dla Łodzi. Jak widać, teoretycznie jest 1,5 stopni na plusie, ale na dworze poczujemy się, jakby był 3-stopniowy mróz. Wszystko przez dużą wilgotność powietrza i wiejący wiatr.

I znów: dotyczy to sytuacji w zacienionym miejscu. Jeśli świeci słońce, temperatura odczuwalna będzie oczywiście wyższa. Warto też pamiętać, że to też kwestia indywidualna i żaden kalkulator nie weźmie pod uwagę naszego organizmu i tego jak jesteśmy zahartowani.

Inaczej też będziemy odczuwać temperaturę przez 5 minut i po kilku godzinach na świeżym powietrzu. Nie traktujemy więc go jako wyroczni, ale praktyczne narzędzie: taką "nakładkę" na zwykły termometr.