Longin Pastusiak nie żyje. Były marszałek Senatu miał 89 lat

Łukasz Grzegorczyk
13 stycznia 2025, 12:41 • 1 minuta czytania
Nie żyje Longin Pastusiak, były marszałek Senatu. Informację o jego śmierci potwierdziła Kancelaria Senatu. Zmarł w piątek 10 stycznia w wieku 89 lat.
Longin Pastusiak. Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Longin Pastusiak urodził się w 1935 roku w Łodzi. W latach 1963-1994 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Jest autorem licznych publikacji z zakresu historii Stanów Zjednoczonych oraz stosunków polsko-amerykańskich.


Ukończył studia magisterskie w Woodrow Wilson School of Foreign Affairs oraz University of Virginia w Charlottesville. W 1960 r. został magistrem na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Pastusiak w 1961 r. został członkiem PZPR, należał do niej aż do samorozwiązania się partii w 1990 r. Z kolei w 1999 r. przystąpił do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z ramienia tego ugrupowania od 1991 do 2001 pełnił funkcję posła na Sejm I, II i III kadencji.

W 2001 r. zdobył mandat senatora jako kandydat koalicji Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy. 20 października tego samego roku wybrano go na urząd Marszałka Senatu.

W związku ze śmiercią Pastusiaka pojawiło się wiele reakcji od obecnych przedstawicieli parlamentu. "Wielka strata i olbrzymi smutek. Zmarł Longin Pastusiak, były marszałek Senatu, wybitny polityk i amerykanista! Praca z Tobą była największą przyjemnością, a każda rozmowa niebywałą ucztą intelektualną! Cześć Twojej Pamięci!" – napisał wicepremier Krzysztof Gawkowski.

Jak czytamy na stronie Senatu, Pastusiak miał w swoim dorobku ponad 600 publikacji, w tym ponad 60 książek na temat stosunków międzynarodowych. Był także prezesem Towarzystwa Polska-Kanada, wiceprezesem Towarzystwa Polska-Republika Korei, członkiem Stowarzyszenia Euroatlantyckiego i członkiem Klubu Rzymskiego.

Od 1998 r. był wiceprezydentem Rady Międzynarodowej Parliamentarians for Global Action, z siedzibą w Nowym Jorku. Od 2000 r. przewodniczył Podkomisji ds. Stosunków Transatlantyckich w Zgromadzeniu Parlamentarnym NATO, a od 2001 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego frakcji socjaldemokratycznej w tym zgromadzeniu.