Machina ze sprzedażą TVN ruszyła na dobre. "Mają otrzymać zestaw szczegółowych informacji"

Natalia Kamińska
27 grudnia 2024, 12:04 • 1 minuta czytania
Media od kilku dni donoszą, że właściciel TVN Group rozpoczął proces sprzedaży polskiego nadawcy. Kupujący musiałaby zapłacić około 1 mld euro, czyli ponad 4,2 mld złotych. Materiały sprzedażowe ws. TVN mają zostać rozesłane na początku nadchodzącego roku. Kupnem stacji ma być zainteresowana firma Fox Corporation. To ona jest właścicielem prawicowej stacji Fox News.
Proces ze sprzedażą TVN ruszył na dobre? Nowe informacje. Fot. Jacek Slomion/REPORTER

Reuters ustalił, iż Warner Bros. Discovery zaczął już rozmawiać z doradcami banku JP Morgan w sprawie sprzedaży stacji. Jak twierdzą źródła amerykańskiej agencji, bank inwestycyjny kontaktował się w ostatnich tygodniach z potencjalnymi nabywcami aktywów, a z początkiem roku mają oni otrzymać zestaw szczegółowych informacji o TVN.


Proces ze sprzedażą TVN ruszył na dobre. Nowe informacje

"Rozważając sprzedaż TVN, będziemy priorytetowo traktować jego niezależny status informacyjny" – przekazał agencji rzecznik Warner Bros. Discovery. Dziennikarze ustalili też, że TVN Group, do której należą 24-godzinne kanały informacyjne TVN24 i TVN24 BiS, może zostać wyceniona na ponad 1 mld euro (ponad 4 mld zł).

Ostatnio także portal Wirtualne Media dotarł do kilku pracowników TVN, którzy podzielili się swoimi obawami odnośnie do sytuacji ze sprzedażą stacji i jakie może to mieć dla nich konsekwencje.

Kupnem stacji TVN ma być zainteresowana firma Fox Corporation, o czym ostatnio pisał serwis CNBC, powołując się na prognozy ekspertów. Ta firma jest właścicielem prawicowej stacji Fox News. Tutaj opisaliśmy szczegóły.

Strach to jest od dłuższego czasu, ludzie się boją. (...) Od dwóch, trzech miesięcy chodzą pogłoski o sprzedaży Węgrom. Oni dają najlepszą kasę. Ostatnio mówiło się na korytarzach, że ta sprzedaż jest już przyklepana. Ponoć miała być niebawem ogłoszona – powiedział jeden z dziennikarzy.

Dodał, że przygotowywano już prezentację w sprawie zmian, jednak "wylądowała ona w koszu". Ostatnie działania premiera Donalda Tuska miały powstrzymać te działania, jednak "parcie, żeby to sprzedać, jest silne".

Takie obawy mają obecnie pracownicy TVN

Inna osoba zwróciła uwagę, że – w odróżnieniu od Polsatu czy TVP podczas zmiany rządów – TVN było stabilnym miejscem. Teraz sprawa wygląda inaczej.

Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!

– Ta stabilność została zachwiana. Jest nastrój niepewności. Wszyscy mamy poczucie, że coś dużego się może wydarzyć. Wszyscy mają nadzieję, że pozostanie to w rękach jakiegoś kapitału, który zapewni nam elementarną stabilność i niezależność. Na korytarzach wszyscy plotkują. Jedni mówią o Węgrach, drudzy o konsorcjum węgiersko-czeskim – przekazano.

Ten pracownik zdradził, że pojawiły się pogłoski, jakoby właściciel InPostu również był zainteresowany zakupem. Miał zbierać pieniądze, ale "nie wiadomo, czy zebrał".

Czy dziennikarze stacji mówią coś oficjalnie i pod nazwiskiem? – Świat się zmienia, ale to, co się nie zmienia, to nasze wartości. W redakcji "Faktów" TVN te wartości, to uczciwość dziennikarska i dziennikarski warsztat, to rzetelna, sprawdzona informacja – takie zdanie padło z ust Anity Werner na zakończenie poniedziałkowych "Faktów".

– Wy, drodzy państwo, macie prawo wiedzieć, a my jesteśmy tu po to, żeby tę wiedzę wam dostarczyć. I będziemy. Niezmiennie – dodała dziennikarka.