Nowa prognoza na Wigilię i święta. IMGW pokazał mapy, jedna rzecz jest pewna

Rafał Badowski
20 grudnia 2024, 07:39 • 1 minuta czytania
Wielu z nas już pogodziło się z myślą, że Święta Bożego Narodzenia nie będą białe. Różne prognozy pogody wskazują, że anomalia temperatury będzie tak wysoka, iż śnieg – nawet jeśli się pojawi – to nie będzie miał szans długo się utrzymać. Tymczasem IMGW pokazał nowe mapy pogodowe. Możemy być prawie pewni, że choć nieco się ochłodzi, to i tak będzie bardzo ciepło jak na trzecią dekadę grudnia.
Jaka pogoda na Święta Bożego Narodzenia? Fot. WXCharts.com

"Zrobi się odczuwalnie chłodniej, ale temperatura nadal będzie wysoka jak na trzecią dekadę grudnia" – podaje IMGW w najnowszej prognozie pogody na Święta Bożego Narodzenia.


Jaka pogoda na Wigilię?

Wigilia zapowiada się na dzień z dużym zachmurzeniem. Możliwe będą jednak przejaśnienia. Może padać deszcz lub deszcz ze śniegiem. Opady śniegu będą możliwe zwłaszcza na południu Polski. Jednak wielkich szans na białą pokrywę nie ma.

Śnieżna powłoka może pojawić się w górach. Najwyższe temperatury, które będą sięgać 5-6 stopni Celsjusza, powinny pojawić się na północnym zachodzie Polski.

Z kolei prognoza na drugi dzień świąt nie jest pewna. Według europejskiego modelu ECMWF czeka nas duże ochłodzenie. Co innego pokazuje amerykański model GFS, który wręcz wskazuje dalsze ocieplenie. Co więcej, może ono utrzymać się do końca miesiąca – podaje Wirtualna Polska. IMGW wskazuje, że ten drugi scenariusz jest o wiele bardziej prawdopodobny. Wcześniejsze prognozy także wskazywały, że szanse na białe święta 2024 w Polsce są bardzo małe.

Informowaliśmy też o prognozie długoterminowej na cały styczeń 2025. Najnowsze przewidywania synoptyków co do pierwszego miesiąca nowego roku w Europie sugerują kontynuację łagodnej zimy. Pierwszy miesiąc meteorologicznej zimy będzie więc ciepły. Średnia temperatura ma być wyższa nawet o 2 stopnie od normy wieloletniej. Mało tego, styczeń ma być cieplejszy niż zwykle – wskazują Fani Pogody na podstawie długoterminowego modelowania IMGW. Wyliczenia modelu CFSv2 (pokazującego miesięczne anomalie temperatury powietrza) wskazują, że średnia temperatura w styczniu 2025 w Polsce wyniesie 1-3 stopnie Celsjusza powyżej normy.