Rewolucja w opłatach za śmieci. Te grupy mogą zostać zwolnione z obowiązku
W ostatnim czasie obserwujemy w wielu miastach wzrost opłat za śmieci. I tak na przykład w Katowicach opłaty wzrosły o 30 procent. Jak podaje Biznes Info, osiągnęły poziom 35,20 zł od osoby.
Ale to nie wszystko, bo w Radomiu stawki za wywóz śmieci wzrosły dwukrotnie i gospodarstwa domowe muszą obecnie płacić 78 złotych miesięcznie, a mieszkańcy bloków prawie 80 zł.
W większości gmin opłatę za wywóz śmieci trzeba uiścić do 15. dnia każdego miesiąca, chociaż terminy jej opłaty są określane lokalnie przez samorządy.
Stołeczny samorząd wyszedł naprzeciw potrzebom seniorów. "Warszawska Pomoc Osłonowa" jest skierowana do osób samotnie gospodarujących, których dochód nie przekracza określonego progu. Program jest skierowany przede wszystkim do seniorów, którzy żyją samotnie, a którzy często mają bardzo niskie emerytury. Mogą one liczyć na częściowe zwolnienie z opłat za wywóz odpadów komunalnych.
W Katowicach posiadacze Karty Dużej Rodziny dostają 20-procentową zniżkę na opłaty za wywóz śmieci. W Gdyni zwolnienia dotyczą właścicieli domków jednorodzinnych z kompostownikami.
Regulacje o zwolnieniach z opłat gminy określają indywidualnie, bo mają w tej kwestii swobodę.
Nowe zasady wywozu śmieci. Tego już nie wyrzucisz do zwykłego kosza
Jak informowaliśmy w naTemat, od 1 stycznia w Polsce wejdą w życie nowe przepisy dotyczące segregacji śmieci. Tym razem chodzi o odpady tekstylne, które nie będą już mogły trafiać do zmieszanych.
Zmiana ma na celu poprawę recyklingu i ochronę środowiska. Brzmi szczytnie, ale Polacy już zastanawiają się, gdzie będą wyrzucać niepotrzebne ubrania.