Aż trudno uwierzyć, że ludzie są tacy głupi. Już wkrótce pojawi się nowy zakaz
Na początku listopada odbędzie się spotkanie zespołu doradczego ministra zdrowia, zajmującego się kwestią środków psychoaktywnych. Jak poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) Marek Waszczewski, jednym z tematów dyskusji będą muchomory czerwone.
Zespół doradczy może przedstawić ministrowi zdrowia swoje zalecenia, na podstawie których możliwa będzie zmiana rozporządzenia dotyczącego substancji psychoaktywnych. Według rzecznika GIS nie jest jednak pewne, które substancje zostaną uwzględnione w tych rekomendacjach.
– My, jako GIS, stoimy na stanowisku, że muchomor czerwony jest grzybem niejadalnym, stanowi zagrożenie dla zdrowia, w związku z czym nie powinien się znajdować w obrocie – podkreślił Waszczewski cytowany przez portal polskieradio24.pl.
Główny Inspektor Sanitarny, dr Paweł Grzesiowski, zapowiedział wcześniej zdecydowane działania. Od przyszłego miesiąca planowane jest wprowadzenie zakazu handlu muchomorami czerwonymi, który obecnie jest w pełni legalny.
– Na początku listopada wprowadzimy zakaz sprzedaży muchomora czerwonego – powiedział dr Grzesiowski w rozmowie z Radiem Zet.
Handel muchomorem czerwonym w sieci
W ostatnim czasie w internecie pojawił się trend, w ramach którego influencerzy zachwalają rzekome właściwości lecznicze muchomora czerwonego, oferując go na sprzedaż. Jednakże często pomijają informacje, że jest to gatunek trujący, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.
"1000 g wysokiej jakości suszonych grzybów: Muchomor czerwony (Amanita Muskaria). […] Grzyby są czyste oraz idealnie wysuszone profesjonalnym dehyratorze. Zbiór początek października. Możliwy zakup większej ilości wraz z negocjacją ceny. Wysyłka na terenie kraju oraz za granicę" – brzmi treść jednej z ofert dostępnych online.
Ceny za kilogram muchomorów czerwonych wynoszą od 900 do 1000 zł. Użytkownicy internetu wymieniają się wskazówkami dotyczącymi przygotowania i stosowania tych grzybów, a także metod ich odpowiedniego przechowywania. Rosnącą popularnością cieszy się również tzw. mikrodawkowanie – przyjmowanie minimalnych, niemal homeopatycznych ilości muchomora czerwonego w celu rzekomej poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego.
Jakie są objawy zatrucia muchomorem?
Zatrucie muchomorem czerwonym może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Pierwsze symptomy to nudności, wymioty, bóle brzucha i zawroty głowy. W cięższych przypadkach mogą pojawić się halucynacje, dezorientacja, nadmierna potliwość, a nawet drgawki. Zatrucie tym grzybem wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, dlatego każda osoba, która zaobserwuje u siebie objawy po spożyciu, powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Czytaj także: https://natemat.pl/572791,grzybiarze-sie-nim-zajadaja-ale-wielu-je-omija-czym-jest-czarcie-jajo