"Jestem odpowiedzialny/a, więc...". Tak odpowiedzieli na to pytanie uczestnicy naszej sondy

redakcja naTemat.pl
15 października 2024, 17:03 • 1 minuta czytania
Co to znaczy być odpowiedzialnym? Jak taka postawa przekłada się na budowanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania? To pytania, które nie zawsze zadajemy sobie wprost, ale na które mimowolnie odpowiadamy w zderzeniu z różnymi sytuacjami życiowymi. Przeprowadziliśmy sondę uliczną, aby dowiedzieć się, co oznaczają dla Polaków te wartości, między którymi nie sposób nie dostrzec silnej korelacji.
Co to znaczy być odpowiedzialnym? Jak taka postawa przekłada się na budowanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania? Przeprowadziliśmy sondę uliczną, aby dowiedzieć się, co oznaczają dla Polaków te wartości. Fot. na:Temat

Co to znaczy być odpowiedzialnym? Jak taka postawa przekłada się na budowanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania? To pytania, które nie zawsze zadajemy sobie wprost, ale na które mimowolnie odpowiadamy w zderzeniu z różnymi sytuacjami życiowymi. Przeprowadziliśmy sondę uliczną, aby dowiedzieć się, co oznaczają dla Polaków te wartości, między którymi nie sposób nie dostrzec silnej korelacji.

Jedna z respondentek wiązała odpowiedzialność z rozwojem osobistym. Zdanie "Jestem odpowiedzialną kobietą, więc..." dokończyła: "bo rozwijam się, staram się iść do przodu i ciągle podnosić swoje kompetencje". W ocenie innego respondenta odpowiedzialny jest ten, kto przewiduje możliwe trudności i np. przed wyjazdem na wakacje poświęca czas, by się do niego odpowiednio przygotować.. – Trzeba zrobić, jak to się dzisiaj popularnie mówi, research co do tego, gdzie się jedzie, ponieważ odpowiednie przygotowanie może sprawić, że będą to bezpieczne wakacje, a nie jakaś "wtopa" - przekonywał.

O odpowiedzialności za siebie i innych dużo mówiono w kontekście troski o bezpieczeństwo, dając jako przykład jazdę samochodem. – Przepisowa prędkość i oczywiście prowadzenie pojazdu bez alkoholu – wskazywała jedna z warszawianek. – Należy mieć polisę zdrowotną, dbać o to, by samochód był w dobrym stanie, mieć wszystko zaplanowane finansowo – wyliczał inny z uczestników sondy.

Kolejna rozmówczyni zwracała uwagę na wzajemną pomoc sąsiedzką. – Zachowywać się odpowiedzialnie to znaczy wzajemnie sobie pomagać, np. sprawdzać, czy z mieszkaniem jest wszystko w porządku, czy nic złego się nie dzieje. Zwłaszcza starsi mieszkańcy budynków często wymagają takiej pomocy – podkreślała. – Przejawem odpowiedzialności jest też ubezpieczenie mieszkania – puentowała.

W dyskusji o tych wartościach warto zwrócić uwagę na to, jak wiele je ze sobą łączy. Odpowiedzialność rozumiana jako postawa bycia odpowiedzialnym/ą za siebie i innych rodzi poczucie bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu, czy to w domu, czy w pracy, czy w dowolnym innym środowisku. Ktoś, kto sprawia, że inni czują się bezpieczniej, jest też kimś, kto wzbudza zaufanie.

To, jak przenikają się te ważne w naszym życiu wartości, najlepiej omówić na prostych przykładach, w których się one objawiają, choć na co dzień się nad nimi tak głęboko nie zastanawiamy. Pierwszy to podróż samochodem z bliskimi. Jeśli za kierownicą siedzi odpowiedzialna osoba (bo jedzie zgodnie z przepisami, pilnuje zapinania pasów, interesuje się stanem pojazdu itp.), pasażerowie czują się bezpiecznie i darzą ją zaufaniem.

O odpowiedzialności, bezpieczeństwie i zaufaniu można też dyskutować np. w kontekście wyjazdu na wakacje. Przed wyprawą będzie to m.in. zebranie jak najwięcej informacji o miejscu, do którego się wybieramy (warunków pogodowych, ewentualnych dodatkowych wymogów formalnych, które należy spełnić w danym kraju itp.), przygotowanie planu zwiedzania, ale też sprawdzenie i odpowiednie przygotowanie domu przed wyjazdem, by w trakcie naszej nieobecności zminimalizować ryzyko niemiłych zdarzeń.  W trakcie urlopu natomiast wyrazem tych wartości będzie choćby przestrzeganie lokalnych przepisów czy niepodejmowanie niepotrzebnego ryzyka.

Również pod swoim dachem można tworzyć warunki oparte na tych trzech filarach: odpowiedzialności, bezpieczeństwie i zaufaniu. Odpowiedzialne postępowanie polegające  m.in. na regularnej konserwacji urządzeń, oszczędnym gospodarowaniu prądem i wodą czy instalowaniu systemów alarmowych stworzy wszystkim domownikom klimat bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania. W takim mieszkaniu będzie się po prostu lepiej i spokojniej żyło.

Wszystkie te życiowe sytuacje, o których opowiadały osoby biorące udział w naszej sondzie, mają jeszcze jeden wspólny mianownik. Mianowicie, mimo najlepszych chęci czy przewidywań, i tak nie zawsze da się wszystkiemu zapobiec. Skutki niepożądanych zdarzeń można jednak zminimalizować, podejmując zawczasu pewne działania zabezpieczające. W tym przypadku wykazanie się odpowiedzialnością, wzmocnienie poczucia bezpieczeństwo i budowanie zaufania będzie wymagało poszukania odpowiedniej ochrony.

Taką ochroną powszechnie stosowaną na świecie są ubezpieczenia, o których również wspominali nasi rozmówcy. To one wybawiają z opresji wtedy, kiedy w podróży zepsuje się auto albo dojdzie do wypadku na drodze. Ratują zdrowie i finanse, gdy na wakacjach w obcym kraju się rozchorujemy i musimy skorzystać z płatnej pomocy medycznej albo wyrządzimy niechcący szkodę sobie lub innym. Łagodzą finansowe straty w naszym domu spowodowane działaniem niszczycielskich żywiołów, rabunkiem czy zwykłym zalaniem. 

Ubezpieczenia komunikacyjne, turystyczne i majątkowe znajdziecie w Link4, który od lat buduje przestrzeń do rozmowy o odpowiedzialności, bezpieczeństwie i zaufaniu. Tymi wartościami kieruje się również, opracowując ofertę swoich ubezpieczeń. Tylko wiarygodny partner w ubezpieczeniach może stać się marką, której warto zaufać, gdyż  kieruje się odpowiedzialnością wobec klientów, pozwala czuć się bezpiecznie i sprawia,  że w razie nagłej potrzeby mamy do kogo zwrócić się o wsparcie i otrzymać pomoc.