Zawody łazików, konferencja naukowa i kuźnia kadr. W Krakowie odbędzie się European Rover Challenge

Dawid Wojtowicz
04 września 2024, 10:12 • 1 minuta czytania
Na początku września Kraków "poleci" w kosmos. Wszystko za sprawą tegorocznej odsłony zawodów łazików marsjańskich – European Rover Challenge. Podczas prestiżowego wydarzenia naukowego areną zmagań będzie Marsyard, imponująca replika kanionu z Marsa. Dla zawodników, naukowców i innych uczestników event uchodzący za kuźnie kosmicznych kadr stanowi szansę na rozwój kariery naukowej i nowe kontakty.
Tegoroczny European Rover Challenge odbędzie się w dniach 6-8 września na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Tym razem międzynarodowe zawody robotów marsjańskich odbędą się na imitacji Valles Marineris, kanionu z Marsa. Materiały prasowe / European Rover Challenge

European Rover Challenge (ERC) to coroczne międzynarodowe zawody robotów marsjańskich należące do Rover Challenge Series (ligi najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie), a zarazem największe wydarzenie robotyczno-kosmiczne w Europie skierowane do świata nauki i biznesu, sektora nowych technologii oraz szerokiej publiczności. 10. edycję organizowanego w Polsce konkursu ugości Kraków.

– Przez ostatnich 10 lat udało nam się rozwinąć ERC z wydarzenia typowo akademickiego do najbardziej prestiżowych zawodów o zasięgu międzynarodowym, konferencji biznesowej i atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu dla wszystkich pasjonatów kosmosu, nauki oraz nowoczesnych technologii – komentuje Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej oraz pomysłodawca European Rover Challenge.

Jubileusz dziesięciolecia wydarzenia w dawnej stolicy Polski przyniesie też zmianę w "kosmicznej" lokalizacji zawodów dla zespołów projektujących roboty marsjańskie. Na potrzeby ich rywalizacji skonstruowano skrawek Czerwonej Planety tzw. Marsyard. Tym razem odzwierciedla on teren Valles Marineris, położonego na Marsie największego kanionu w Układzie Słonecznym (4000 km długości, 8 km głębokości i do 400 km szerokości).

– Tegoroczna edycja European Rover Challenge jest wyjątkowa ze względu na możliwości, które daje przeniesienie imprezy do Krakowa. Zobaczymy tutaj niesamowity tor zmagań ekip, który odzwierciedla powierzchnię Marsa o niespotykanej dotąd skali – zapowiada Łukasz Wilczyński, który od 2014 roku, gdy odbył się pierwszy międzynarodowy konkurs robotów marsjańskich w Polsce, stoi na czele tego projektu.

Do zbudowania repliki części gigantycznej struktury geologicznej uznawanej za jedno z ciekawszych miejsc na Czerwonej Planecie wykorzystano kilkuset ton czerwonego porfiru z kopalni Zalas. Ta występująca w okolicach Krakowa skała doskonale bowiem oddaje niektóre właściwości powierzchni Marsa. Cała konstrukcja, nad którą pracowali głównie geolodzy planetarni i eksperci logistyki m.in. z Mars Society Polska, mierzy blisko 900 metrów kwadratowych.

Dzięki wielotygodniowej pracy naukowców, techników i organizatorów powstało miejsce, w którym przyszli inżynierowie kosmiczni mogą nauczyć się w bezpieczny sposób operować po powierzchni innej planety przy użyciu robotów własnej konstrukcji. Warto zaznaczyć, że odbywające się na ERC zawody łazików są nie tylko ekscytującym wyzwaniem, ale przede wszystkim możliwością sprawdzenia się w środowisku testowym.

Jak tłumaczy Łukasz Wilczyński, organizator prestiżowych zawodów łazików marsjańskich, ERC jest jak kuźnia kosmicznych kadr. Projekt wspiera kształcenie młodych specjalistów, uzupełnia ich zdobytą na uczelniach wiedzę oraz pozwala przekuć w praktykę to, czego uczyli się w warunkach akademickich. Dodatkowo pomaga temu obecność zarówno starszych kolegów ze studiów, jak i doświadczonych pracowników naukowych oraz specjalistów ze Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego.

Dla postronnych osób ERC odgrywa rolę popularyzatora nauki, natomiast dla młodych inżynierów i naukowców może być nawet przepustką do kariery w przemyśle kosmicznym. Pracodawcy patrzą bowiem przychylnym okiem na kandydatów, którzy mają w swoim CV udział w zawodach, do których wstęp wiedzie przez gęste sito. Goszczą tu też fachowcy różnych specjalności z całego świata, m.in. z agencji kosmicznych NASA i ESA.

Nasze wydarzenie to przede wszystkim akcelerator dla utalentowanych inżynierów, a także środowisko do rozwoju dla ludzi biznesu czy wybitnych specjalistów w branży kosmicznej. Co roku zjeżdżają do nas ekipy znakomicie zapowiadających się młodych inżynierów z całego świata i to oni, sprawiają, że to wydarzenie jest jeszcze bardziej prestiżowe. Jako organizatorzy nie ustępujemy im ambicją i możemy śmiało stwierdzić, że udało nam się stworzyć aktualnie najtrudniejsze tego typu zawody na świecie.ŁUKASZ WILCZYŃKIPrezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, pomysłodawca European Rover Challenge

Równolegle z zawodami łazików w ramach ERC zorganizowana zostanie konferencja popularnonaukowa, podczas której wystąpią specjaliści ze światowych agencji i firm kosmicznych. Eksperci opowiedzą o przyszłości eksploracji kosmicznej, planach osadnictwa oraz wpływie technologii kosmicznych na codzienne życie na Ziemi. Jednym z gości będzie dr Anna Fogtman, członkini Zespołu Medycyny Kosmicznej w ESA.

– Nasze wydarzenie organizujemy także z myślą o odwiedzających, na których czekać będzie specjalnie przygotowana Strefa Inspiracji ERC, gdzie będą mogli skorzystać z bezpłatnych warsztatów i przeprowadzać eksperymenty naukowe na stoiskach wystawców – informuje Łukasz Wilczyński. Ten punkt programu ma służyć popularyzowaniu nauki w społeczeństwie i budzić zainteresowanie tematami związanymi z kosmosem.

Dla gości biznesowych przewidziano zaś CASSINI Matchmaking, platformę networkingową między poszukującymi finansowania kapitałowego start-upami we wczesnej fazie rozwoju a inwestorami i korporacjami szukającymi obiecujących projektów naukowych. Zorganizowanie tego jednego z ośmiu europejskich spotkań było możliwe dzięki partnerstwu ERC z Agencją Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA).

Tegoroczny European Rover Challenge odbędzie się w dniach 6-8 września na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wydarzenie sfinansowane ze środków budżetu państwa w ramach dotacji MEN jest otwarte dla wszystkich fanów Marsa, kosmosu i technologii kosmicznych. Organizatorami 10. edycji ERC są Europejska Fundacja Kosmiczna oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

European Rover Challenge 2024 został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji, Ministra Nauki, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Międzynarodowej Federacji Astronautycznej (IAF), Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Krakowa oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Więcej informacji o programie i prelegentach można znaleźć na oficjalnej stronie ERC.