Jak zostać Honorowym Dawcą Krwi? [FAQ]

Diana Wawrzusiszyn
Oddawanie krwi nie wiąże się z żadnym ryzykiem i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jeśli tylko nie występują przeciwskazania do tego. Zanim udasz się do centrum krwiodawstwa, zapoznaj się z najważniejszymi pytaniami i odpowiedziami, dzięki którym poczujesz się bezpiecznie.
Pobieranie krwi. Fot. 123rf. com/ kasto

Jak zostać Honorowym Dawcą Krwi?

Tytuł „Honorowego Dawcy Krwi” przysługuje każdemu krwiodawcy, który zarejestruje się w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi i odda dobrowolnie i nieodpłatnie krew. Honorowy Dawca Krwi to nie to samo, co Zasłużony Honorowy Dawca Krwi (zobacz dalej).

Kto może oddawać krew?

Krew mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów.
Krwiodawca musi być w dobrym stanie zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało negatywnych skutków dla stanu zdrowia jego lub przyszłego biorcy.

Jakie są przeciwskazania do oddania krwi?

Nie jest to pełna lista. Przed oddaniem krwi wypełnia się długi kwestionariusz, a potem rozmawia z lekarzem, który ocenia potencjalne ryzyko dla biorcy naszej krwi. Bardzo wiele rzeczy wyklucza tymczasowo z oddawania krwi. Nie są to tylko medyczne kwestie. Oddawać krwi nie zaleca się do 6 miesięcy od wyjścia z więzienia, osobom, które podróżowały w miejsca, gdzie mogły zarazić się np. Wirusem Zachodniego Nilu, albo często zmieniającym partnerów seksualnych. Nawet po niektórych zabiegach dentystycznych zaleca się wstrzymanie na dwa tygodnie z donacjami. Krwiodawca musi się też zdrowo odżywiać (bada się przed oddaniem poziom hemoglobiny - żelaza), nie pić alkoholu i nie palić papierosów - przynajmniej w dniu oddania.

Jakie przywileje przysługują Honorowemu Dawcy Krwi?

Honorowemu Dawcy Krwi przysługują liczne przywileje. Wśród nich są:

Jak często można oddawać krew?

Częstotliwość oddawania krwi zależy od metody pobierania i płci. Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i 4 razy w roku od kobiet. Przerwa pomiędzy kolejnymi pobieraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni. Jeśli oddajemy samo osocze to rocznie od jednego dawcy można pobrać nie więcej niż 25 litrów. Przerwa pomiędzy pobraniami to minimum dwa tygodnie. Kolejna metoda to zabieg pobrania płytek krwi. W tym przypadku obowiązuje limit 12 pobrań w ciągu roku, przy przerwie nie krótszej niż 4 tygodnie.

Ile krwi pobiera się jednorazowo?

Podczas jednej wizyty można pobrać tylko 450 ml krwi pełnej. Oddając osocze czy płytki - 650 ml (często oddaje się i płytki, i osocze - wtedy po przekroczeniu 650 mln podaje się płyn uzupełniający).https://natemat.pl/7977,czy-oddawanie-krwi-uzaleznia-obalamy-mity

Ile trwa pobieranie kwi?

Samo pobranie trwa zwykle 5-8 minut. Jedak należy do tego doliczyć rejestrację, czas na wypełnienie ankiety, badania i wywiad lekarski – w sumie ok. 40-60 minut. Oddając płytki lub osocze trzeba liczyć się z oczekiwaniem ok. 2 godzin i więcej - w zależności od dnia (teraz, gdy można odebrać dwa dni wolne, w centrach krwiodawstwa najczęściej oblegane są czwartki). Koniecznie trzeba odwiedzić toaletę przed oddaniem osocza czy płytek.


Jakie badania są wykonywane u krwiodawców?

Przy każdym oddaniu krwi u krwiodawcy wykonuje się rutynowo badania:

Kiedy można otrzymać tytuł “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”?

Tytuł przyznawany jest osobom, które oddały znaczne ilości krwi. W przypadku mężczyzn jest to 6 litrów, a kobiet- 5. Tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” nadawany jest przez PCK na podstawie wniosku i potwierdzenia o ilości oddanej krwi wydanego przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Jakie przywileje przysługują Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi?

Zasłużonym Honorowym Dawcą Kwi przysługują także odznaki.

Jak odliczyć oddawanie krwi od podatku?


Każdy podatnik ma prawo uwzględnić darowiznę w postaci oddania krwi w swoim zeznaniu podatkowy. Wysokość odliczonej kwoty zależy od ilość oddanych litrów. Ministerstwo Zdrowia ustaliło, że za 1 litr krwi podatnik otrzyma 130 zł zwrotu.

Tutaj obliczysz swoją ulgę>>

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-37 lub PIT-28. Korzystając z ulgi dla honorowych krwiodawców, należy dodatkowo wypełnić załącznik PIT/O, w którym wykazuje się kwotę odliczenia w ramach darowizny krwi oraz dane obdarowanego. W przypadku tej ulgi, obdarowanym jest stacja krwiodawstwa, w której podatnik oddał krew.