Sklep z gadżetami przyniesie Hołowni kłopoty? "PKW może odrzucić sprawozdanie finansowe Polski 2050"
Działalność internetowego sklepu Szymona Hołowni może być podstawą dla Państwowej Komisji Wyborczej do odrzucenia sprawozdania finansowego Polski 2050 – wynika z analizy protalu salon24.pl. W "partyjnym sklepie" można zaopatrzyć się m.in. w gadżety z wizerunkiem Hołowni, co stanowi element marketingu politycznego. I tu pojawia się pewien problem...
Według portalu Salon24.pl nowo uruchomiony sklep stwarza Państwowej Komisji Wyborczej możliwość do odrzucenia sprawozdania finansowego Polski 2050. Mechanizm finansowania polityki w ten sposób może być bowiem uznany za niezgodny z przepisami.
W asortymencie sklepu znajdują się torby, kosmetyczki i piórniki wyprodukowane z billboardów promujących Hołownię w kampanii prezydenckiej. Na niektórych widać twarz lidera, a na innych imię lub nazwisko. "Jest to więc marketing polityczny, niezależnie od tego, czy dochód ze sprzedaży gadżetów finalnie będzie przeznaczony do finansowania formacji Hołowni" – ocenia redakcja portalu.
Według portalu, wcale nie musi dochodzić do przepływu pieniędzy pomiędzy sklepem a partią, żeby PKW uznała, że doszło do złamania ustawy. Kluczowe są tzw. "wartości niepieniężne", czyli darmowa promocja przez osobę prawną (sklep zarządzany jest przez Fundację Polska Od Nowa, czyli organizację skupioną wokół Polski 2050, na czele której stoi Michał Kobosko).
https://natemat.pl/354905,szymon-holownia-otworzyl-sklep-internetowy-usmiech-holowni-za-85-zl
Argumentując swoją analizę redakcja portalu zacytowała ustawę o partiach politycznych, a konkretnie te jej artykuły, które dotyczą finansowania partii.
Ustawa o partiach politycznych
Art. 49c. partie polityczne
Naruszenie zasad finansowania partii
Kto:
- 1) przeznacza majątek partii politycznej na cele inne niż określone w art. 24 majątek partii politycznych ust. 2,
- 2) w imieniu partii politycznej prowadzi działalność gospodarczą z naruszeniem przepisu art. 24 majątek partii politycznych ust. 3,
- 3) przekazuje partii politycznej albo przyjmuje w imieniu partii politycznej środki finansowe lub wartości niepieniężne z naruszeniem przepisów art. 25 źródła i warunki finansowania partii politycznej,
- 4) dokonuje czynności skutkującej zmniejszeniem wartości zobowiązań partii politycznej będąc osobą inną aniżeli wymieniona w art. 25 źródła i warunki finansowania partii politycznej ust. 1 i art. 25a poręczenie kredytu bankowego na cele statutowe ust. 1 lub z naruszeniem limitu wpłat, o którym mowa w art. 25 źródła i warunki finansowania partii politycznej ust. 4, podlega grzywnie od 1.000 do 100.000 złotych.
Ponadto przypomniano, że, na mocy tych przepisów, PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe partii KORWiN. Komisja w 2016 r. uznała bowiem sprzedaż gadżetów promujących partię oraz jej lidera za marketing polityczny, a także za działalność, która miała na celu wspieranie partii.