Jeżeli wydana w trakcie postępowania wykonawczego opinia psychiatryczna i psychologiczna o stanie zdrowia osoby, o której mowa w art. 1 pkt 1, wskazuje, że osoba ta spełnia przesłanki określone w art. 1 pkt 2 i 3, dyrektor zakładu karnego występuje do właściwego sądu z wnioskiem o uznanie osoby, której dotyczy wniosek, za osobę stwarzającą zagrożenie. Do wniosku dołącza się opinię, a także informację o wynikach dotychczas stosowanych programów terapeutycznych i postępach w resocjalizacji. CZYTAJ WIĘCEJ
Jednak zapisy sformułowano tak, że mogą objąć nie kilkanaście, a od kilkuset do kilku tysięcy osób rocznie.
A.B.: Teraz jest 45 wniosków, przy czym to nie są tylko i wyłącznie wnioski o osadzenie, ale także o objęcie nadzorem prewencyjnym. (…)
K.P.: A ile osób, pańskim zdaniem, ta ustawa dzisiaj obejmuje? Ile osób może zostać poddanych rygorowi tej ustawy?
A.B.: To może być skala kilkuset osób, może nawet kilku tysięcy w skali roku. (…) CZYTAJ WIĘCEJ
Tymczasem Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie będzie niewielką placówką. Będzie, bo na razie de facto nie istnieje. Korzysta jedynie z miejsc udostępnionych przez Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej, z którego został wydzielony. W tej chwili przygotowano miejsce dla jednej tylko osoby, a kolejne mają być pozyskiwane w razie potrzeb. Pacjenci ROPS, mieszkający w kilkuosobowych pokojach, będą przenoszeni na inne oddziały, by zrobić miejsce na jednoosobowe pokoje dla przestępców seksualnych.