logo
Ekshumacja ofiar UPA w Ukrainie. Podano szczegóły i datę rozpoczęcia Fot. Adam Burakowski/East News
Reklama.

Konferencja prasowa w tej sprawie odbyła się w poniedziałek 13 stycznia przy pomniku Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Warszawie.

– Chciałabym przekazać informację, że Fundacja Wolność i Demokracja we współpracy z ekspertami Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz przedstawicielami IPN, a także ukraińskimi ekspertami, pragnie rozpocząć w kwietniu tego roku prace ekshumacyjne – przekazała Lilia Luboniewicz, prezeska Fundacji Wolność i Demokracja, cytowana przez Interię.

Ekshumacja ofiar UPA w Ukrainie. Podano szczegóły i datę rozpoczęcia

Wskazała przy tym, iż "Fundacja od 2013 roku prowadzi prace poszukiwawcze, udało nam się odszukać i ekshumować 138 osób". Luboniewicz opowiedziała też o historii odszukania grobów ofiar zbrodni OUN i UPA w dawnej wsi Puźniki.

– W czerwcu 2022 fundacja złożyła wniosek do właściwych władz ukraińskich na wydanie zgody na prace poszukiwawcze polskich ofiar zbrodni wołyńskiej. Po otrzymaniu zgody rozpoczęliśmy prace poszukiwacze, w wyniku których 24 sierpnia 2023 zlokalizowano jedno z miejsc zbrodni. W tym samym czasie złożyliśmy wniosek do właściwych władz ukraińskich o wydanie zgody na ekshumacje ofiar. Po wielotygodniowej procedurze administracyjnej w piątek otrzymaliśmy zgodę – mówiła.

Co ważne, zgoda na ekshumację dotyczy tylko odnalezionego miejsca w byłej wsi Puźniki.

Co się wydarzyło w Puźnikach na Podalu?

Przypomnijmy, że Puźniki to dawna wieś położona na Podolu, obecnie znajdująca się na terenie Ukrainy w obwodzie tarnopolskim. Przed II wojną światową była to polska wieś, zamieszkiwana głównie przez Polaków, stanowiąca część województwa tarnopolskiego w II Rzeczypospolitej. Historia Puźnik jest naznaczona tragicznymi wydarzeniami, zwłaszcza podczas rzezi wołyńskiej i zbrodni dokonywanych przez oddziały UON i UPA.

W 1945 roku wieś stała się miejscem brutalnych ataków ze strony ukraińskich nacjonalistów. Oddziały UPA przeprowadziły w Puźnikach masakrę, podczas której zamordowano wielu polskich mieszkańców, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Ocaleni zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów, a wieś została praktycznie zniszczona.

Warto też dodać, że przełom ws. ekshumacji nastąpił 10 stycznia. "Wreszcie przełom. Jest decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA. Dziękuję ministrom kultury Polski i Ukrainy za dobrą współpracę. Czekamy na kolejne decyzje" – napisał wówczas premier Donald Tusk w mediach społecznościowych.