Już wiemy z dużym prawdopodobieństwem, jak będą pogodowo wyglądały święta. Synoptycy bez wielkich złudzeń zdradzają, że nie mamy co liczyć na śnieg. Wynika to także z przewidywanej sporej dodatniej anomalii temperatury. A jaki będzie pogodowo styczeń? Od razu zaznaczmy, że to prognoza długoterminowa, a więc obarczona sporym ryzykiem niesprawdzalności. Jednak pewne wnioski można wysnuć już dziś.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Najnowsze prognozy na styczeń 2025 w Europie sugerują kontynuację łagodnej zimy. Pierwszy miesiąc meteorologicznej zimy będzie więc ciepły. Średnia temperatura ma być wyższa nawet o 2 stopnie od normy wieloletniej.
Mało tego, styczeń ma być cieplejszy niż zwykle – wskazują Fani Pogody na podstawie długoterminowego modelowania IMGW. Wyliczenia modelu CFSv2 (pokazującego miesięczne anomalie temperatury powietrza) wskazują, że średnia temperatura w styczniu 2025 w Polsce wyniesie 1-3 stopnie Celsjusza powyżej normy.
Zwykle styczeń średnio najchłodniejszy jest na Suwalszczyźnie, a jednym z cieplejszych regionów są okolice Kołobrzegu. Ważną rolę w styczniowym cieple pełni oczywiście Morze Bałtyckie.
Jaka pogoda w styczniu 2025? Czeka nas zaskoczenie termiczne
Styczeń teoretycznie jest średnio najchłodniejszym miesiącem w roku. Jednak tym razem (tak samo jak grudzień) będą go charakteryzować temperatury powyżej normy klimatycznej, co wskazywać będzie na łagodną zimę.
A oto prognozowany wstępny trend dodatniej anomalii temperatury w styczniu według modeli Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Widać na nim potężne, nawet ponad 4-stopniowe odchylenia od normy, zarówno w grudniu 2024, jak i w styczniu 2025.
Brak intensywnego ochłodzenia w styczniu 2025 jest więc bardzo prawdopodobny. Może to wpłynąć na ogólnie ocieplenie w zimie w ujęciu sezonowym. Kolejny miesiąc zostanie więc zaklasyfikowany jako ciepły.
Warto dodać, że obecne prognozy wskazują na niewielkie szanse na śnieżyce i mroźną zimę w styczniu. Możliwe będą jedynie krótkie jej epizody.
Także europejski model ECMWF (prognozy średnioterminowe) także nie przewiduje, by styczeń miał być szczególnie mroźny i śnieżny. Szansa na temperatury powyżej normy wynosi 50-60 procent.
A to znaczne prawdopodobieństwo ciepłego stycznia. Prognozy te jednak wskazują na mniejsze odchylenie średniej temperatury niż w modelu amerykańskim – o 1-1,5 stopień. Oznacza to więc, że na nizinach w ciągu dnia temperatury będą przeważnie dodatnie, natomiast noce mogą przynieść przymrozki.
Ale trzeba powiedzieć jedno: siarczysty mróz, jeśli w ogóle będzie, ograniczy się do krótkich epizodów, głównie w górach.
Prognozy sezonowe nie zapowiadają też intensywnych opadów śniegu. Fronty atmosferyczne przyniosą osłabione opady deszczu, śniegu lub mieszane, w zależności od panującej temperatury.
Na nizinach zima będzie sporadycznie. W górach i na podgórzach zaś może utrzymać się dłużej. Możliwe będą krótkotrwałe okresy ze śniegową pokrywą.
Jeśli prognozy długoterminowe się utrzymają, styczeń, który jest statystycznie najzimniejszym okresem w roku, okaże się łagodny termicznie z przewagą temperatur powyżej normy. Silne mrozy i opady śniegu będą rzadkością.