Unia Europejska planuje wprowadzenie dużych zmian w przepisach dotyczących kierowców seniorów. Chodzi o to, za co będzie można stracić prawo jazdy. Zmianą, która wzbudza szczególne emocje, jest kwestia obowiązkowych badań po 65. roku życia.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Prawo jazdy. Taki obowiązek będą mieli kierowcy po 65. roku życia
Kierowcypo 65. roku życia, którzy będą chcieli kontynuować prowadzenie samochodu, będą musieli co pięć lat przejść testy psychofizyczne.
Unia Europejska szykuje zmiany dla kierowców po 75. roku życia
Ale to nie wszystko. Bo gdy ukończą 75. rok życia, to będą mieli obowiązek robić to co rok. Badania te będą miały na celu ocenę zdolności koncentracji, pamięci i koordynacji ruchowej. Rzecz jasna, chodzi w nich o ograniczenie ryzyka wypadków spowodowanych przez starszych kierowców.
Eksperci Unii Europejskiej twierdzą, że seniorzy mogą być bardziej podatni na zaburzenia koncentracji i osłabienie refleksu. A to w połączeniu z ich mniejszą skłonnością do zachowań brawurowych może przyczyniać się do zaburzenia bezpieczeństwa na drodze.
Dodajmy, że obecnie w Polsce przepisy nie wymagają od kierowców konieczności odnawiania ważności prawa jazdy po osiągnięciu określonego wieku.
Jednak w myśl przepisów, które chce zmienić Unia Europejska, kierowcy, którzy uzyskali bezterminowe prawo jazdy przed 18 stycznia 2013 roku, za kilka lat będą musieli wymienić swoje dokumenty.
To zacznie się w 2028 roku i ma trwać pięć lat. W tym czasie właściciele bezterminowych praw jazdy będą musieli wymienić dokumenty na nowe, terminowe.
Jak czytamy na stronie gov.pl, wymiana prawa jazdy na terminowe może jednak nastąpić wcześniej na wniosek kierowcy. W tym przypadku nie są wymagane badania lekarskie.
Gdy natomiast prawo jazdy utraciło ważność, to uzyskanie nowego dokumentu będzie wymagać przedstawienia aktualnego orzeczenia lekarskiego – podaje "Fakt". Jedno jest pewne, kierowcy seniorzy powinni zaznajomić się z nowymi przepisami, które planuje zmienić Unia Europejska.