Warsztaty uczące obsługi smartfona i bezpiecznych zachowań w sieci cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Teraz kolejne osoby będą mogły skorzystać z bezpłatnych szkoleń. Wystartowała internetowa szkoła dla seniorów z kursami dla początkujących i zaawansowanych.
Reklama.
Reklama.
"ABC cyfrowego świata ze smartfonem". Tak nazywa się projekt edukacyjny, do którego zaprasza Orange, a realizuje go we współpracy z Krajowym Instytutem Gospodarki Senioralnej, organizacją wspierającą ideę edukacji cyfrowej dla osób w wieku emerytalnym w Polsce. To bezpłatne warsztaty internetowe prowadzone na platformie edukacyjnej ABC senior. Od 2020 roku Orange Polska organizuje i prowadzi takie kursy edukacji cyfrowej dla seniorów.
– Osoby starsze zasadniczo chcą uczyć się nowych technologii, chcą nadążać za światem i mieć poczucie, że nie są wykluczani z życia społecznego z tytułu niekorzystania ze smartfonu i internetu – mówi Marzena Rudnicka, prezeska Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, współorganizatora kursów Orange dla seniorów.
W tegorocznej wiosennej edycji tej inicjatywy wzięło udział ponad 11 000 uczestników – 6855 brało udział w kursach dla początkujących, a 4206 dla zaawansowanych. Kolejna odsłona edukacyjnych spotkań ze smartfonem rusza tej jesieni. Nowy cykl kursów edukacji cyfrowej dla seniorów, który wystartował 30 września 2024 roku, również został podzielony na dwa warsztaty online, które różnią się od siebie poziomem trudności.
Kurs dla początkujących "Mój pierwszy smartfon" przeznaczony jest dla starszych osób, które dopiero zaczynają korzystać z nowoczesnych telefonów. Na zajęciach trenerzy pokażą w prosty sposób, jak można wykorzystać różne, nawet mało znane funkcje smartfonów. W ich trakcie seniorzy będą mogli przełożyć zdobytą wiedzę na praktykę na swoich telefonach i zadawać prowadzącym pytania na czacie.
Na kursie podstawowym zostaną poruszone m.in. takie tematy jak: "Początkowe ustawienia telefonu", "Rozmawianie ze smartfonem", "Mapy Google i nawigacja", "Taksówki i komunikacja miejska", "Komunikatory", "Przydatne aplikacje" i "Płatności telefonem. Zakupy on-line". Godzinne zajęcia zostały zaplanowane cyklicznie co poniedziałek o godzinie 10:00. Ostatnia lekcja odbędzie się 16 grudnia 2024 roku.
Kurs dla zaawansowanych został zatytułowany "Mój ulubiony smartfon". Zapraszani są na niego seniorzy, którzy ukończyli już zajęcia podstawowe, oswoili się ze swoim smartfonem i teraz chcą nauczyć się nowych i bardziej skomplikowanych rzeczy, np. wypożyczyć książkę online, nagrywać i montować filmy czy poznać zalety czata GPT i QR-kodów. Oni również będą mieli zajęcia praktyczne i możliwość dopytywania trenerów na czacie.
– Kursy dla seniorów bardziej zaawansowanych poszerzają z jednej strony wiedzę już zdobytą na kursie podstawowym, a z drugiej strony wprowadzają nowe tematy takie jak korzystanie z Chatu GPT, aplikacji do streamingu czy też montażu filmu – informuje Przemysław Kołtuniak, regionalny trener Orange.
W planie zajęć dla bardziej doświadczonych seniorów znalazły się m.in. takie zagadnienia jak: "Czat GPT", "QR-kody - co się pod nimi kryje?", "Bezpiecznie w sieci", "Backup danych", "Rozrywka on-line" czy "Montaż filmów". Kurs składa się z cyklu lekcji online, z których każda trwa godzinę. Spotkania będą odbywać się w poniedziałki o godzinie 16.00. Koniec zajęć wyznaczono na 16 grudnia 2024 roku.
– Ważna jest dla nas zarówno komunikacja, prosta i otwarta z seniorami, jak i ich zaangażowanie. Odpowiadamy na wszystkie pytania z ich strony, zachęcamy do nich, a także gdy tylko jest taka potrzeba, cofamy się, aby ponownie przejść dane kroki. Często podkreślamy, jak ważna jest aktualizacja samego oprogramowania telefonu. Zachęcamy do niej – opowiada ekspert Orange prowadzący warsztaty dla seniorów.
Nasz rozmówca podkreśla, że przytacza wtedy przykład jednego z klientów, który odwiedził salon Orange. Mężczyzna nie mógł wysyłać SMS-ów. Każda wysłana wiadomość kończyła się nieudaną czynnością. Okazało się, że od pół roku nie aktualizował systemu. On i trener zrobili to wspólnie. Problem zniknął, jak ręką odjął.
Innym przykładem była mama Przemysława Kołtuniaka, która nie mogła korzystać z Facebooka. – Sama aplikacja była zaktualizowana, nawet ściągnęliśmy ją ponownie i od początku ustawiliśmy. Wszystko to jednak nie dało żadnego efektu. Powód? To system nie był od dłuższego czasu aktualizowany. Czynność ta pomogła i w tym przypadku. Staramy się naszym seniorom przypominać o tak prostej, a jakże ważnej rzeczy, która okazuje się "lekarstwem" na wiele naszych zmartwień – zaznacza ekspert.
Internetowa szkoła dla seniora zaprasza wszystkich chętnych. O tym, jak dokładnie wyglądają tego rodzaju zajęcia, można przekonać się, oglądając nagrania z webinarów zamieszczonych na platformie edukacyjnej ABC Senior (www.abcsenior.com). Pochodzą one z poprzednich edycji kursów. 10 lekcji jest już wrzuconych, kolejne są w przygotowaniu.
Wszystkie kursy realizowane są w formacie co tygodniowym od 30.09.2024 do 16.12.2024 na platformie ABC senior, która prowadzi zapisy na te zajęcia. Więcej informacji o edukacji cyfrowej dla seniorów można znaleźć na stronie "Orange dla seniora". Serwis daje dostęp do m.in. ponad 20 krótkich filmów edukacyjnych z cyklu "Orange Expert dla seniora" przybliżającego podstawy obsługi smartfona, usługi Orange i zasady bezpieczeństwa online.
– Seniorzy lubią korzystać z takich kursów, które są polecane przez znajomych oraz kiedy zaproszenia przychodzą ze sprawdzonych źródeł. Ważna też jest wiara, przekonanie, że w każdym wieku warto uczyć się nowych rzeczy. Pamiętam panią po 90. roku życia, która po rozpoczęciu przygody z internetem powiedziała: "jak ja całe życie bez internetu przeżyłam?". Dla takich słów warto pomagać – puentuje Marzena Rudnicka.
Edukacja kierowana do osób starszych powinna być przede wszystkim przygotowana tak, aby była dla nich dostępna. Co rozumiem przez dostępność? Zajęcia powinny być prowadzone w tempie odpowiadającym grupie. Język ma być prosty i zrozumiały dla tych osób oraz nie powinien zawierać zwrotów obcego pochodzenia. Do tego ważne, aby osoba prowadząca mówiła odpowiednio głośno i wyraźnie.
Kolejna kwestia to zajęcia na żywo stacjonarne lub online. Te pierwsze są dobre pod tym względem, że osoba prowadząca może podejść do każdego uczestnika i mu pomóc przejść kolejny etap. Minusem jest to, że mogą one odbywać się w niewielkich grupach, wymagają miejsca, osoby prowadzącej oraz nie każdy senior jest w stanie na takie zajęcia dojść lub dojechać. Tu w szczególności trudniej dotrzeć do osób mieszkających na wsi.
Zajęcia prowadzone online, ale na żywo, z czatem są dostępne dla osób posiadających smartfon i/lub komputer oraz internet. Plusem takich zajęć jest to, że można uczyć się z każdego miejsca i że grupa może mieć nawet kilka tysięcy osób. W kursach Orange prowadzonych na platformie ABCsenior.com duża część uczestników to kluby seniora i uniwersytety III wieku. Taka forma nauki sprzyja wymianie wiedzy i wzajemnej pomocy po zakończeniu zajęć i staje się coraz bardziej popularna.
MARZENA RUDNICKA
Prezeska Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej