Aleksandra Dulkiewicz uczciła pamięć Pawła Adamowicza. 3 rocznica zamachu
Aleksandra Dulkiewicz uczciła pamięć Pawła Adamowicza. 3 rocznica zamachu Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER
Reklama.

Aleksandra Dulkiewicz wspomina pożegnanie Pawła Adamowicza. Oddała mu hołd

Aleksandra Dulkiewicz zamieściła nagranie i wpis, którym w przeddzień trzeciej rocznicy śmierci Pawła Adamowicza oddała mu hołd, podkreślając, że styczeń już na zawsze pozostanie dla gdańszczanek i gdańszczan miesiącem zadumy i pamięci o nim.
Przypomnijmy, że Paweł Adamowicz zginął 13 stycznia 2019 roku. Przegrał walkę o życie po tym, jak nożownik zaatakował go w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
"Te najbliższe dni już chyba zawsze będą nam się kojarzyły z wydarzeniami sprzed 3 lat, kiedy umierał pan prezydent Paweł Adamowicz" – zaznaczyła na wstępie. "Pamiętam wtedy tę ciszę, ale pamiętam też tę solidarność i życzliwość. Głęboko wierzę, że z każdego zła może przyjść coś dobrego. Wierzę, że atmosfera tamtych dni może nam towarzyszyć także na co dzień" – dodała.
Dulkiewicz zaprosiła do wspólnego wspominania prezydenta. Zachęciła także, aby na znak pamięci lokalni mieszkańcy wywiesili gdańskie flagi na domach i balkonach. "W czwartek, o 19.30, spotkajmy się przy Złotej Bramie i oddajmy hołd Pawłowi Adamowiczowi (...) Bądźmy razem" – zaapelowała.
W czwartek (13 stycznia) koło południa Dulkiewicz udostępniła także zdjęcie Pawła Adamowicza z krótkim lecz niezwykle emocjonalnym podpisem. "Bardzo nam Ciebie brakuje Szefie. Ale wiem, że czuwasz i uśmiechasz się do nas z góry" – napisała.
Pod postem pojawiła się masa komentarzy internautów. "Ogromny ból i strata tak mądrego człowieka pamiętam i serce się ściska"; "To był Człowiek, który na równi z miłością do swojej Rodziny kochał swoje Miasto. Smutek i żal, i tylko dobrze, że Panią miał przy swoim boku"; "Uśmiecha się z góry i wspiera. Smutna rocznica, będzie zawsze w naszej pamięci" – pisali.

Plan obchodów 3. rocznicy śmierci Pawła Adamowicza

Program uroczystości przygotowanych przez miasto obfituje w wiele punktów takich jak msze św., różne wystawy, koncerty oraz dyskusje. Wydarzenia będą transmitowane na portalu gdansk.pl.
W czwartek (13 stycznia) o godz. 19.30 w okolicy Katowni w miejscu, gdzie trzy lata temu doszło do zamachu, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz jego bliscy: wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz.
Z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmi utwór "The Sound of Silence", na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w Gdańsku w dniu śmierci Adamowicza. Utwór zagra miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.
Po godzinie 20 w Bazylice Mariackiej złożone zostaną kwiaty przy grobie Pawła Adamowicza, a oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.
Z kolei w piątek (14 stycznia) w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego prezentacja pt. "Paweł Adamowicz jako gdańszczanin", przygotowana przez uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego (ULO). Zaplanowano wystąpienia zaproszonych gości, w tym europosłanki Magdaleny Adamowicz, posła Piotra Adamowicza, prezydent Aleksandry Dulkiewicz i marszałka pomorskiego Mieczysława Struka.
Dodatkowo w piątek w południe w Europejskim Centrum Solidarności nastąpi ogłoszenie laureata Nagrody Komitetu Regionów im. Pawła Adamowicza. Wyróżnienie to przyznawane za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości zostało ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk.
logo