Reklama.
We wtorek i środę w Brukseli trwała 147. sesja plenarna Europejskiego Komitetu Regionów. Podczas niej wystąpił prezydent Francji – kraju, który na początku 2022 roku obejmie półroczną prezydencję w Unii Europejskiej. Emmanuel Macron rozmawiał online z przedstawicielami samorządów lokalnych i regionalnych wspólnoty.
Macron o Adamowiczu
Podczas swojego przemówienia Macron poświęcił sporo uwagi wartościom, mającym stanowić klucz działalności Unii. – Poszanowanie godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, praworządności i poszanowanie praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości, mają zasadnicze znaczenie dla naszej Europy. W architekturze naszych wartości, naszego prawa, znajdują się one w samym sercu – podkreślał.Prezydent Francji nawiązał przy tym do działalności zamordowanego w styczniu 2019 roku prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Podkreślał jego bardzo proeuropejską postawę i hołdowanie najważniejszym wartościom wspólnoty europejskiej. O ciepłych słowach Macrona przypomniała na Facebooku obecna prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
– My, Europejczycy, wiemy, że demokracja, rządy prawa i ochrona praw podstawowych nigdy nie są czymś oczywistym. Wiemy też, że stanowią one nierozerwalną całość. Nie możemy wybrać kilku z tych praw lub wybrać część wartości europejskich, które nam odpowiadają i zapomnieć o reszcie. To dlatego i dla tych wartości Paweł Adamowicz żył i dla tych wartości niestety zginął – stwierdził francuski przywódca.
Nagroda im. Adamowicza
W marcu tego roku Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i Miastem Gdańsk ustanowił w hołdzie Adamowiczowi nagrodę jego imienia, która ma być przyznawana "za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości".Znaczenie nagrody im. Adamowicza podkreślał też prezydent Francji. – Nagroda, którą zdecydowaliście się ustanowić ku jego pamięci, wiele znaczy dla nas wszystkich, dla nas Europejczyków i dla Francji, i chcę za to podziękować. Jest ona synonimem walki z dyskryminacją, nietolerancją i nienawiścią, ale także promowania wolności – zaznaczał Macron.